ERZURUM OLUR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZÜN ORTAK SINAVLAR ÖNCESİ MESAJI

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZÜN ORTAK SINAVLAR ÖNCESİ MESAJI

ORTAK SINAVLAR ÖNCESİ ÖĞRENCİ VE VELİLERİMİZE

 

Sevgili Öğrencilerimiz,

 

         “Sizi çok seviyor ve önemsiyoruz. Bütün gücümüz ve gayretimiz sizin iyi bir eğitim almanız içindir. Bu sınavlar bilgi temelinize dayalı olarak analiz, sentez, yorum yapma, zamanı iyi değerlendirme, dikkat ve yeterliliklerinizi birlikte ölçmeyi hedeflemektedir. Bu açıdan girmiş olacağınız bu sınavlar okulda girmiş olduğumuz yazılı sınavlardan pek farkı da yok. Siz sekizinci sınıfa gelinceye kadar böyle pek çok sınava girdiniz. Bu sebeple stres ve kaygıları makul seviyelere indirmemiz lazım. Başaracağınıza inanın, biz sizin başarılı olacağınızdan en ufak şüphemiz yok. Kendinize olan güvenle, bu işin üstesinden gelebileceğinizi, donanımınızın başarmak için yeterli olduğunu kendi kendinize fısıldayın. Unutmayın; bilginizi, gücünüzü, imkânlarınızı kendi potansiyeliniz oranında sınavlara yansıtırsanız başarı kendiliğinden gelecektir. Kaygılarınızı azaltın. Sınavda en aza indirilmiş kaygı ve stres en üst düzeyde başarılı olmanızı sağlar. Kendinizle ilgili olumsuz düşünmeyin. Bilginizden emin olun. Sınav başarısının ‘bilgi-yorum-hız’ değişkenlerinin kullanımı ile orantılı olduğunu unutmayın. İlköğretime başladığınız günden bu yana öğrendikleriniz ve birikimleriniz ile her birinizin bu sınav sürecinden başarıyla çıkacağınıza olan inancımız tamdır.”

          Girmiş olacağınız sınavlar, sizin akademik performansınızın bir göstergesi olacaktır; kişiliğinizin değil. Sınav sonrasında alacağımız puanlar beklentilerimizi tam karşılama dahi, bu bizde gelecek için hiç bir zaman karamsarlık oluşturmamalı,  çalışma alışkanlığınızı ve düzeninizi gözden geçirerek çabanızı arttırarak bu durumu her zaman telafi edebiliriz. Unutmayınız ki sınavınız nasıl geçerse geçsin sizler anne-babanızın ve öğretmenlerinizin en değerli varlıklarısınız.

 

     Değerli Anne, Babalar,

 

         Ortak sınavlar öncesinde  öğrencilerimiz  kadar siz değerli  velilerimizin de  kaygı yaşadığının farkındayız, okullarımızdaki öğrencilerimizi bu sınava hazırlayan idareci ve öğretmenlerimiz ve biz de aynı heyecanı yaşıyoruz.. “Kaygı aşırı derecede olmadığı sürece sorun yerine performansı yükselten bir duygudur” bu sebeple kaygılarımızı endişeye dökmeden makul seviyelerde tutmalıyız. Her fırsatta çocuğumuza güvendiğimizi ona hissettirelim unutmayalım ki “siz çocuğunuza güvenirseniz çocuğunuzda kendisine güvenecektir"

         Çocuğunuza, ulaşabilir ve gerçekçi hedefler belirlemesinde yardımcı olun. Başarının amacı mutlu ve güvenli bir insan olmaktır. Anne-babasının sevgisini hisseden çocuk psikolojik olarak rahatlayacaktır. Bu rahatlama ise onun başarısını artıracaktır.

          Çocuklarımızı sadece sınav sonunda aldıkları notlarla değerlendirmeyiniz. Bazı öğrencilerimizin sınav sonrasında sınavın istediği şekilde geçmemiş olabilme durumu söz konusu olabilir. Bu, durum çocuklarımızın sistemli ve düzenli çalışmalarıyla her zaman telafi edilebilecekleri bir durumdur.

          Uzun bir süredir sınava hazırlanan öğrencilerimize ve onlara her türlü desteği veren, fedakârlık yapan sayın velilerimize saygılar sunar, ilçemizde yapılacak olan (TEOG) ortak sınavın başarılı, huzurlu ve güven içinde geçmesini temenni ederim.”

 

 

 

                                                                                                          Halil İbrahim GÜNEY

                                                                                                        İlçe Milli Eğitim Müdürü        

Cumhuriyet Caddesi No 35/1 Olur ERZURUM - 0 (442) 841 22 05 06

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.