ERZURUM OLUR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

OLUR İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ DANIŞMA KURULU TOPLANTISI 05.02.2015 TARİHİNDE YAPILDI.
İLÇE MİLLİ EĞİTİM DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

OLUR İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ DANIŞMA KURULU TOPLANTISI 05.02.2015 TARİHİNDE YAPILDI.

OLUR İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

 

2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI II.DÖNEM

 

EĞİTİM BÖLGESİ

DANIŞMA KURULU TOPLANTI KARAR TUTANAĞI

 

TOPLANTI NO                            : 2

TOPLANTI TARİHİ                   : 05 /02 /2015

TOPLANTI YERİ                        : Öğretmen Evi ve ASO Lokali.

TOPLANTI SAATİ:                    : 10:00

 

TOPLANTIYA KATILANLAR:  İlçe Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Halil İbrahim GÜNEY başkanlığında, İlçe Milli Eğitim Şube Müdür Vekili Adem ŞENYURT, ilçemizdeki tüm eğitim kurumu müdürleri, İlçe zümre başkanları kurulunun kendi aralarından seçtikleri K.K.İ.O sınıf öğretmeni Hüsnü ÇETİN ve YBO İngilizce öğretmeni H.Ahmet KELEŞ, ÇPAL rehber öğretmeni İsminaz ARGIN, YBO rehber öğretmeni Fazıl ARGIN, Aktepe Mah. Muhtarı Zeyd DEMİRCİ, Öğretmenevi Müdürü Erdal BEKTAŞ, belediye meclis üyesi Erdal TALAY, İlçe ziraat odası temsilcisi Tuncay ŞİMŞEK, İlçe Müftüsü Ahmet KOÇ ve KKO Okul aile birliği temsilcisi Sıddık DEMİRCAN katılmıştır.

 

 

TOPLANTI GÜNDEMİ 

 

 1. Açılış,
 2. Yazman belirlenmesi.
 3. Bir önceki toplantı kararlarının gözden geçirilmesi.
 4. 2014–2015 eğitim-öğretim yılı I. Dönem değerlendirmesinin yapılması.
 5. Taşımalı öğrencilerin ve okulların genel durumlarının değerlendirilmesi,
 6. Eğitim bölgesinde başarının artırılması için alınması gereken tedbirlerin görüşülmesi,
 7. Eğitim bölgesinde yapılacak sosyal faaliyetlerin planlanması,
 8. Eğitim bölgesi varlıklarının ve eğitim ortamlarının ortak kullanımının planlanması,
 9. Yüksek öğretim kurumları ile ortak çalışmaların planlanması,
 10. Bölge eğitimine katkıda bulunacak okul toplum bütünleşmesine yönelik çalışmaları ve eğitim giderleri için kaynak temini çalışmalarının planlanması,
 11. Eğitim bölgesi Müdürler Kurulu ve Zümre Başkanlar Kurulundan gelen önerilerin değerlendirilmesi,
 12. Yürütülen projeler, yapılabilecek projelerin ele alınması ve planlanması.
 13. Dilek ve Temenniler,
 14. Kapanış.

 

TOPLANTI TUTANAĞI

 

1-İ lçe Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim GÜNEY açılışı yaptı. Ekli imza listesinde imzası bulunanların katılımı ile toplantı başlatıldı.

2- Kurul yazmanı olarak TOKİ YBO müdür vekili Müjgen BUGÜL belirlendi.

3- Sene başı toplantısında alınan kararlar okundu. Kararların uygulamya konulduğu ve büyük oranda gerçekleştirilmiş olduğu söylendi.

4- 2014–2015 eğitim-öğretim yılının I. döneminin değerlendirilmesi: (Halil İbrahim GÜNEY)

a ) Eğitim Öğretim Açısından: Dönem boyunca boş geçen ders olmadığı, okul ve öğrenci başarı seviyelerinin iyi düzeyde olduğu, özellikle TEOG sınav sonuçlarında İlçemizin İl birincisi olduğu, dönem sonu belge alma orasının yüksek olduğu söylendi. Okullarımızın tamamında destekleme kursları açıldığı, bu kurslara katılımın ve devamın yüksek olduğu söylendi.

b) Fiziki Kapasite/Durum : Okul ve kurumlarımızın döneme hazır olunarak eğitime başlandığı, okullarda bakım tadilat onarım çalışmalarının tamamlandığı, onarım eksikliklerinin tamamlandığı 2015 yılı için onarım taleplerinin yapıldığı, şu an için  imam hatip okulları ve HEM müdürlüğü dışında bina ve derslik ihtiyacı bulunmadığı, sınıf derslik başı öğrenci sayısının 20 olduğu söylendi.Yatılı okullarımızdan YBO pansiyon kapasitesinin ancak %45 in kullanabildiği, ÇPAL pansiyon kapasitesinin tamamına yakınını kullandığı, kız öğrenci pansiyonunun ihtiyacı karşılayamadığı belirtildi.

c) Personel Durumu : Okullarımızda sene başı itibariyle öğretmen kadro doluluk oranının %70 lerde olduğu yaz dönemindeki tayinlerle ciddi açığın oluştuğu, İlk  atama kapsamında İlçemize 6 öğretmen atandığı bunların ihtiyacı karşılamaması üzerine 8 ücretli öğretmen görevlendirmesi yapıldığı, başta İlçe MEM olmak üzere genel idare ve yardımcı hizmetler sınıfında ciddi personel açığı bulunduğu, İŞ-KUR ve hizmet alım yoluyla okulların temizlik hizmetlerin eksiksiz bir şekilde yürütüldüğü belirtildi.

d) Sosyal/Kültürel/Sportif Faaliyetler: Okullarımızda mevzuat hükümleri çerçevesinde bu tür faaliyetlerin düzenlendiği, öğretmenlerce ders dışı faaliyetler adında egzersiz çalışmaları yapıldığı, beceri ve sportif alanda bir çok başarılara ulaşıldığı belirtildi. Aynı şekilde HEM bünyesinde de yetişkinlere yönelik kursların açıldığı belirtildi.

e) Diğer Hususlar : Geçtiğimiz dönem boyunca taşıma eğitimle ilgili sorun yaşanmadığı, kontrol ve denetimlerin düzenli yapıldığı, öğrencilerin okula erişimde sıkıntı yaşamadığı.

Dönem başı itibariyle maddi durumu yetersiz ailelerimizin öğrencilerine İlçe Kaymakamlığımızca kırtasiye, okul kıyafeti, spor kıyafeti ve giysi yardımları yapılmıştır. Ayrıca aynı şekilde Kaymakamlığımızca destekleme kursları içinde materyal desteği sağlanmıştır .

 

5- Taşımalı öğrencilerde sorun olmadığı, Okulların genel durumlarının hazırlıklı olarak eğitim-öğretim yılına başladığı tespit edildi. Ortaöğretim kurumları köylerden gelen öğrencilerin yatılı olarak alındığı tespit edildi. Taşıma kapsamına alınamayan 2 ilkokul öğrencisinin YBO bünyesinde yatılı olarak kaldığı belirtildi. Şubat ayında toplanacak taşıma komisyonunun gelecek yıla ait planlama yaparken gelen sıkıntı ve talepleri göz önüne alması kararlaştırıldı.

6- Olur ÇPAL Okulu Müdürü Hurram AKINCI başarının artırılması için yetiştirme kurslarının 11 ve 12. Sınıflarda açıldığını ifade etti.  Velilerden maddi katkılar beklediklerini söyledi.  Sosyal kültürel faaliyetlere ağırlık vereceklerini söyledi. Öğretmen Hüsnü ÇETİN, mezun olup başarısını ispat etmiş öğrencilerin okullara getirilmesi olumlu etki sağlar dedi. Kütüphane ve internet kullanımının üzerinde durulması gerekir dedi. MTAL Orhan SÜZEN veli eğitimi ve velilerle ilişkilerin daha sıkı tutulması gerektiğini söyledi. Öğretmenlerimizin aile ortamlarını bilmesi ve ona göre rehberlik yapması başarıyı arttıracaktır dedi.Mahalle Muhtarı Zeyd DEMİRCİ; Okul önlerinde tedbirler alınmalı dedi. Ayda bir sağlık taraması yapılması, hijyene önem verilmesi, kantinlerde sağlıklı ürünlerin satışlarının yapılması uygun olacaktır dedi. Süt içirilebilir dedi. Öğrencilerin zararlı alışkanlıklardan korunması için tedbirlerin alınması gerekir dedi.KKO Müdürü Ferda KILIÇ öğrencilerin başarılı olabilmeleri için teknoloji alanındaki yeniliklerden faydalanması, görselliğin artırılması gerektiğini söyledi.

7- Eğitim bölgesinde yapılacak sosyal faaliyetlerin planlanması: HEM müdürü Nejmi ATALAY Halk Eğitim Merkezi ile irtibatlı kurslar açılması, kurs malzemelerini araç gereci için maddi yardım desteği sağlanması ve özellikle meslek edindirme kadın istihdamına yönelik faaliyetler düzenlenmesi gerektiğini, bu sebeple müdürlüklerinin mutlaka hizmet binasına ihtiyaç duyulduğu belirtilmiştir.  TOKİ YBO müdürü Müjgen BUGÜL okul gazeteleri ve dergilerinin çıkarılması tiyatro ve spor etkinliklerine ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi. Belediye meclis üyesi Erdal TALAY   İlçenin acil spor salonuna ihtiyacı olduğunu belirtti. İlçe müftüsü Ahmet KOÇ değerler eğitimi kapsamında bir çok faaliyet gerçekleştirilebileceği milli manevi değerlerin çocuklarımıza aktarılmasının çok önemli olacağını vurguladı. İlçede yapılacak sosyal faaliyetlerin birlik ve beraberlik içderisinde organize edilmesi kararlaştırıldı.

8- Okullarda salonların ortak kullanımı devam edecektir. Salonların kullanımının önceden haberleşerek planlanması kararlaştırıldı.

9- Rehber Öğretmenler Fazıl ve İsminaz ARGIN Atatürk üniversitesinde ile irtibata geçilerek öğrenci ve yetişkinlerimize yönelik tanıtıcı bilgilendirici eğitim ve seminerlerin lise öğrencilerimize yönelik tanıtımının faaliyetlerin düzenlenmesi gerektiği söyledi.Üniversiteler ile işbirliği kararlaştırıldı.

10-İlçemiz Belediyesi ile işbirliğinin iyi olduğu, Özellik okullarımızın dış alanlarının peyzaj ve düzeni noktasında destek alınması kararlaştırıldı. Eğitime %100 destek çalışmasının kurumsallaştırılması kararlaştırıldı.

11-Eğitim bölgesi Müdürler Kurulu ve Zümre Başkanlar Kurulunun ekli listedeki önerileri incelendi. İlçe çapında öğretmenler arasında kaynaştırma faaliyetleri düzenlenmesi.  Veli ziyaretlerinin artırılması kararlaştırıldı.  Teknolojik yeniliklerden daha fazla yararlanmak için kaynak sağlanması kararlaştırıldı.

12-İlçe genelinde şu an itibariyle iki sodes projesinin yürütüldüğünü, özellikle AB projeleri noktasında katılım amacıyla İlçe MEM proje yürütme kurulunun oluşturulduğunu aktif bir şekilde bu alana eğilinmesi gerektiği kararlaştırıldı.

13-İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Adem ŞENYURT; Olur Belediyesinin Okul ve kurumlarımızdan gelen taleplerin tamamını karşılamaya çalıştığını, bu nedenle başta belediye başkanı olmak üzere tüm belediye personeline okul ve kurumlarımız adına özelikle teşekkür ettiklerini söyledi. Öğretmen H.Ahmet KELEŞ branş derslik uygulamasının İlçe  genelindeki tüm okullarda yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi. Okul aile birliği başkanı Sıddık DEMİRCAN okul aile birliklerinin daha faal biçimde okulda işlevlerini sürdürmeleri ve okullarımıza maddi manevi açıdan destek sağlaması gerektiğini belirtti. Öğretmenevi Müdürü Erdal BEKTAŞ İlçe deki sosyal yaşam alan sınırlığı, özellikle öğretmen ve memur kesimin konaklama ihtiyacını gidermekte olmaları İlçe öğretmenevinin misyonunu maddi imkan eksikliği nedeniyle ( yeterince uygun ortam sağlayamama) sağlayamadığı, bu anlamda destek sağlanırsa daha iyi hizmet olnağı sağlanabileceği vurgulandı.

      Başka söz alan olmadığından iyi dilek ve temennilerle toplantı sona erdirildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Halil İbrahim GÜNEY                       Adem ŞENYURT                         Ahmet KOÇ

İlçe Milli Eğitim Müdür V.                        Şube Müdür V.                        İlçe Müftüsü

 

 

 

 

     Erdal BEKTAŞ                             Nejmi ATALAY                          Hurram AKINCI

Öğretmenevi Müdürü                          HEM Müdürü                                ÇPAL Md.

 

 

 

 

      Orhan SÜZEN                                 Ferde KILIÇ                            Müjgen BUGÜL

          MTAL Md.                                     KKO Md.                                   YBO Md.

 

 

 

 

    Erdal TALAY                               Sıddık DEMİRCAN                     Tuncay ŞİMŞEK,

Belediye Meclis Üyesi                      Okul Aile Birliği Bşk.                    Ziraat Odası Bşk.

 

 

 

 

  H.Ahmet KELEŞ                                 Hüsnü ÇETİN                               Fazıl ARGIN

İngilizce Öğretmeni                              Sınıf Öğretmeni                                 Rehber Öğrt.

 

 

 

 

   İsmigül ARGIN                                 Zeyd DEMİRCİ

     Rehber Öğrt.                                    Mahalle Muhtarı

 

 

Cumhuriyet Caddesi No 35/1 Olur ERZURUM - 0 (442) 841 22 05 06

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.